Polecamy

Akcesoria samochodowe Hyundai

ABC glinkowania lakieru

Pielęgnacja tapicerki

Jak prać tapicerkę z materiału?

Gdy kupujemy nowy samochód zastanawiamy się miedzy innymi jaki kolor silnika, akcesoria będą nam potrzebne. Trzeba się będzie między innymi zainteresować tym jaki rodzaj i kolor tapicerki będziemy również chcieli. Wybór tapicerki na pewno jest ważną decyzją szczególnie gdy w samochodzie będzie się wozić dzieci albo sami spędzamy tam sporo czasu. Utrzymanie wnętrza w odpowiedniej czystości jest tak ważne jak dbanie o zespoły mechaniczne samochodu. Czyste i pachnące wnętrze robi lepsze wrażenie, potem również łatwiej będzie takie auto sprzedaż.

Najbardziej luksusowa oczywiście jest tapicerka skórzana, praktyczna będzie taka jak alcantara, a najbardziej uciążliwe w utrzymaniu czystości będą tapicerki materiałowe. Regularne czyszczenie i pielęgnacja tapicerki to szansa na jej utrzymanie w dobrym stanie przez dłuższy czas. Co jakiś czas praktycznie każda tapicerka będzie wymagać odświeżenia a czasami również gruntownego prania. Najłatwiej dbać o tapicerkę ze skóry, najtrudniej o taką z materiału.

Tapicerka z materiału

To najtańsza i najmniej efektowana tapicerka, która wykorzystywana jest w najtańszych wersjach wyposażenia. Najcżesciej szorstka i raczej niemiła w dotyku, ma nieatrakcyjny kolor. W samochodach z materiałową tapicerką używać trzeba dobrych preparatów i odkurzacza piorącego. Można także znaleźć w sprzedaży specjalne pistolety do czyszczenia tapicerki. Jeśli plamy nie schodzą można usunąć zabrudzenia gąbką nasączoną środkiem piorącym.

Do czyszczenia przeznaczone są specjalne zestawy kosmetyków. Preparaty najczęściej dostępne są w butelkach z aplikatorem piany, rzadziej będą w sprayu czy w postaci żelu. Zestawy do czyszczenia tapicerki z materiału to najczęściej środki, które usuwają plamy z czyszczonych powierzchni. Preparaty takie mają właściwości neutralizujące brzydkie zapachy. Taki zestaw może się składać z kilku środków, które trzeba w odpowiedniej kolejności używać. Nie tylko czyszczą i piorą, ale mogą także konserwować, zabezpieczać tapicerkę. Po wykonaniu takich czynności odzyska ona swoje właściwości, pachnie przyjemnie i jest zabezpieczona przed zabrudzeniami.

Tapicerka z weluru

Luksusową odmianą tapicerki z materiału będzie taka wykonana z weluru. Taka tapicerka będzie estetyczna i jest komfortowa w użytkowaniu. Wnętrze będzie przytulne. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli mamy małe dzieci to niestety na takiej tapicerce mogą się gromadzić resztki jedzenia i to niestety nie będzie dla niej bezpieczne, musimy się w takiej sytuacji obawiać o to, że na tapicerce mogą się pojawiać plamy. Przy czyszczeniu takiej tapicerki również będzie trzeba używać dobrych środków czyszczących.

Zobacz

5 topowych preparatów do czyszczenia tekstylnej...

Czasami od razu lepiej będzie zdecydować się na droższy ale dobry środek niż wybierać...

Odpowiednia impregnacja tapicerki

Tapicerka samochodowa jest zrobiona tak, by służyć użytkownikowi przez długie lata. Z...

Sposoby na zadbaną tapicerkę w aucie

Każdy chce jeździć zadbanym samochodem. Troszczymy się o lakier, dokładamy różne...