Polecamy

Ile kosztuje wymiana akumulatora samochodowego?

Skuteczne sposoby na czyste szyby w okresie zimowym

Pielęgnacja tapicerki

Odpowiednia impregnacja tapicerki

Tapicerka samochodowa jest zrobiona tak, by służyć użytkownikowi przez długie lata. Z czasem niestety wszystko zaczyna tracić swój blask i zużywać się. Nie ma rzeczy niezniszczalnych. W związku z tym potrzebne są specjalne zabiegi, by doprowadzić tapicerkę samochodu do odpowiedniego stanu i zabezpieczyć ją na przyszłość. Wszystkie działania trzeba oczywiście zacząć od sprawdzenia, z czego jest wykonana tapicerka. Najczęściej są to materiały sztuczne, ponieważ bawełna i welur odchodzą do lamusa, a skóra to osobny temat. Sztuczne włókna to dobra sytuacja, ponieważ mają odpowiednie właściwości do tego zadania.

Materiały

Welur rozpoznamy po tym, że jest bardzo delikatny i lekko puszysty. Alcantara z kolei przypomina skórę i jest przez wiele osób ze skórą mylona. Trochę przypomina zamsz, ale jest to substancja w pełni sztuczna i należy ją konserwować tak jak każdą inna sztuczną substancję.

Czyszczenie

Zawsze na początku odkurzamy tapicerkę. Usuniemy w ten sposób kurz i luźny brud.

Kiedy już wszystko jest odkurzone, przechodzimy do dokładnego czyszczenia. Zazwyczaj używa się specjalnych pianek do tapicerki. Czytamy instrukcję, postępujemy zgodnie z nią i kiedy minie odpowiednia ilość czasu, odkurzmy jeszcze raz, by usunąć brud połączony z pianką. Jeśli na tapicerce są poważne zabrudzenia, trzeba skorzystać ze specjalnych środków do jej prania w parze z gąbkami lub odpowiednimi szmatkami. Prać trzeba całość tapicerki, nie tylko zaplamione miejsca. Jeśli skończymy tę czynność, stosowanie jakichś środków konserwujących nie będzie już potrzebne.

Tapicerkę z alcantary czyści się bardzo podobnie. Usuwanie z niej zanieczyszczeń robi się dokładnie tak samo, ale z wykorzystaniem środków przeznaczonych właśnie do niej. Potem warto jest ją też przeczesać delikatną szczotką, co pozwala na lepsze ułożenie się włosia.

Ważne jest, by nigdy nie stosować rozwiązań domowych, które zawsze są złe i szkodliwe.

Skórzana tapicerka samochodowa

Tapicerka skórzana

Skóra naturalna to trochę większe pole do popisu. W przypadku niewielkich zabrudzeń trzeba użyć specjalnych chusteczek czyszczących. Na pewno nie sprawdzą się domowe kosmetyki do skóry. Kosmetyki do ciała to nie kosmetyki do skóry wyprawione. Na rynku jest dość produktów, by nie szukać daleko. Kiedy wszystko się odkurzy, można nałożyć miękką szmatką warstwę utrwalacza, a na koniec balsamu z impregnatem.

Nawiasem mówiąc, uszkodzenia tapicerki skórzanej to często wina fotelików dziecięcych. Unikać ich można poprzez użycie małego, cienkiego kocyka pomiędzy fotelikiem i tapicerką.

Zobacz

Jak prać tapicerkę z materiału?

Gdy kupujemy nowy samochód zastanawiamy się miedzy innymi jaki kolor silnika, akcesoria...

5 topowych preparatów do czyszczenia tekstylnej...

Czasami od razu lepiej będzie zdecydować się na droższy ale dobry środek niż wybierać...

Sposoby na zadbaną tapicerkę w aucie

Każdy chce jeździć zadbanym samochodem. Troszczymy się o lakier, dokładamy różne...