Polecamy

Jak usunąć korki mrożące lub korki rdzeniowe w domu

Wysokiej jakości płyny, pianki i proszki do prania tekstylnej...

Pielęgnacja tapicerki

Sposoby na zadbaną tapicerkę w aucie

Każdy chce jeździć zadbanym samochodem. Troszczymy się o lakier, dokładamy różne gadżety, a wszystko po to aby nasz samochód wyglądał lepiej. Dbanie o samochód to rytuał i przyjemność. Warto jest zawsze pamiętać o tym, by nie tylko z zewnątrz samochód prezentował się prawidłowo. Elementem szczególnie ważnym będzie tutaj tapicerka. Można powiedzieć, że to truizm, ale utrzymanie tapicerki w odpowiedniej kondycji jest często bardzo problematyczne. Większość kierowców nie wie, jak się do tego prawidłowo zabrać.

Tapicerka z materiału

Tapicerka materiałowa może być wykonana z wielu różnych materiałów. Zawsze trzeba dobrać dokładnie taki środek, jaki jest przeznaczony do posiadanego materiału. Odkurzacz i środek piorący to zazwyczaj wszystko, co jest potrzebne do uporania się z brudem i brzydkimi zapachami. Jeśli pojawią się gorsze plamy, trzeba użyć środka skoncentrowanego, który wciera się w miejscu zabrudzenia. Nie należy tego robić za mocno.

Alcantara

Alcantara jest wyjątkowo łatwa do czyszczenia. Najczęściej wystarczy po prostu wilgotna ściereczka. Po odpowiednim umyciu całości należy nałożyć środek konserwujący, dzięki któremu tapicerka będzie miała naprawdę świetną żywotność. Jest to rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które traktują samochód jako codzienne narzędzie pracy lub pomoc w ogarnięciu dużej rodziny.

Welur

Tapicerka welurowa jest bardzo przyjemna, ale trudna w utrzymaniu. Brudu wyjątkowo trudno jest się pozbyć z dłuższego włosia. Zawsze zaczyna się od bardzo dokładnego odkurzania, po czym fotele i resztę elementów należy wyprać specjalnym szamponem do weluru. Niektóre preparaty skutecznie zwalczają nieprzyjemne zapachy. Samochód zawsze potem trzeba dokładnie osuszyć i upewnić się, że wyschły też zagięcia i inne miejsca trudno dostępne.

Skóra

Tapicerka ze skóry to ekskluzywny wygląd samochodu i całkiem niezła wytrzymałość pod warunkiem, że stosuje się odpowiednią pielęgnację. Skórzana tapicerka jest zalecana praktycznie każdemu, chociaż trzeba mieć na uwadze, że się łatwo nagrzewa, jest śliska, do tego lubi się przyklejać do ciała.

Konserwacja nie jest trudna, jeśli wykonuje się ją regularnie. Jeśli na skórze zaczynają pojawiać się pęknięcia i rysy, jest to już niestety poważny problem.

Same zabrudzenia czyścimy delikatną gąbką i równie delikatnym preparatem do skórzanej tapicerki. Raz na pół roku skóra powinna być impregnowana preparatem zalecanym przez producenta auta. Impregnat musi potem spokojnie wyschnąć. Nie należy stosować żadnych środków domowej roboty czy kosmetyków do ciała.

Zobacz

Jak prać tapicerkę z materiału?

Gdy kupujemy nowy samochód zastanawiamy się miedzy innymi jaki kolor silnika, akcesoria...

5 topowych preparatów do czyszczenia tekstylnej...

Czasami od razu lepiej będzie zdecydować się na droższy ale dobry środek niż wybierać...

Odpowiednia impregnacja tapicerki

Tapicerka samochodowa jest zrobiona tak, by służyć użytkownikowi przez długie lata. Z...