Polecamy

Jak często należy wymieniać klocki hamulcowe? (5 sygnałów, że...

ABC glinkowania lakieru

Pielęgnacja szyb

Jak dbać o szyby zimą

Zima to dla szyb samochodowych trudny okres. Z dużą mocą pojawiają się na nich niedoskonałości i ograniczona jest widoczność. Zimą również najłatwiej będzie szybę uszkodzić. Jak więc powinno się o nią odpowiednio zadbać? Przede wszystkim już jesienią trzeba zadbać o jej dobry stan. Jeśli jest mocno porysowana to zimą trudno będzie dobrze przez nią widzieć, dlatego możliwe, zę konieczna stanie się wymiana. Jeśli szybę przednią łatwo jest kupić o tyle nie ma co brać się samodzielnie za jej wymianę. Jest to trudne zadanie i dlatego właśnie koniecznie trzeba się udać do specjalistów, którzy będą w stanie dla nas to zrobić prawidłowo.

Jeśli szyba będzie pęknięta albo ma tak zwanego pajączka również będzie trzeba pomyśleć o jej naprawie. W tej sytuacji jednak nie musimy jej od razu wymieniać. Przygotowywane są bowiem specjalne zestawy do naprawy szyb. Ich użycie jest proste i każdy nawet bez szczególnych uzdolnień spokojnie sobie z tym poradzi. Mamy specjalną przyssawkę do wypełniania dziur i pajączków. Nieco trudniej będzie wypełnić pęknięcie, ale również jest to możliwe. Uszkodzenie, które będzie się kwalifikować do naprawy powinno się znajdować przynajmniej 10 cm od krawędzi szyby i mieć średnicę 25 mm albo długość do 10 cm.

Czystość to podstawa

Przed okresem zimowym musimy pamiętać, żę z widocznością może być różnie i dlatego dobry zimowy płyn do spryskiwaczy będzie bardzo ważny, kupiony wcześniej będzie także tańszy niż w okresie zimowym, gdy ceny w dobrych sklepach również rosną znacząco, wtedy bowiem sklepy na takich płynach mogą dużo zarobić, gdy okazuje się, że wielu kierowców do tego momentu zupełnie o tym zapomniało. Płyn zimowy powinien być produkowany na bazie etanolu czyli alkoholu spożywczego. Płyny, które mają tanszy metanol są wycofywane z produkcji. Zawsze jednak można skontrolować ewentualnie skład takiego płynu by mieć co do niego pewność.

Czyste szyby

Niektórzy decydują się na zastosowanie niewidzialnej wycieraczki w postaci specjalnej powłoki hydrofobowej, która będzie sprawiać, żę woda z zabrudzeniami sama będzie z szyby spływać pod wpływem prędkości i pędu. Takie rozwiązanie w okresie zimowym może się okazać bardzo wygodne. Oprócz tego na okres zimowy powinniśmy się także zdecydować na zmianę wycieraczek w samochodzie na nowe, tak by rzeczywiście dobrze oczyszczały szybę i dokładnie zbierały wodę bez pozostawiania smug. Dobrze będzie także postawić na jakieś rozwiązania chroniące przed oblodzeniem albo umożliwiające szybkie pozbycie się lodu z szyby a więc specjalne płyny do odmrażania szyb, które w krótkim czasie są w stanie sprawić, że szyba będzie się nadawała do jazdy.

Zobacz

Skuteczne sposoby na czyste szyby w okresie...

Zima to bez wątpienia wymagająca pora roku, jeśli chodzi o czystość szyb. Warto mieć...