Polecamy

Wysokiej jakości płyny, pianki i proszki do prania tekstylnej...

Jak dbać o szyby zimą

Moto poradnik

Lampka EPC w VW i Audi - znaczenie, przyczyny (szybkie rozwiązania)

Prowadzisz samochód i nagle na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka EPC (często razem z kontrolką silnika).

Czy spowoduje to uszkodzenie silnika? Czy jazda z nią jest niebezpieczna? Ile będzie kosztować naprawa samochodu?

Istnieje wiele pytań dotyczących lampki ostrzegawczej EPC, ponieważ jest ona częstym powodem do niepokoju, gdyż często oznacza problem z samochodem.

Nie zawsze jednak łatwo jest stwierdzić, jak poważny jest to problem. Najpierw musimy ustalić, czy problem dotyczy samochodu, czy jest to fałszywy alarm. Gdy już to ustalimy, możemy przyjrzeć się kilku szybkim sposobom rozwiązywania typowych problemów z systemem EPC w samochodach VW i Audi (w tym Jettach, Passatach, Golfach i Touaregach).

Spis treści pokaż Co to jest kontrolka EPC? Najczęstsze przyczyny zaświecenia kontrolki EPC Jak naprawić kontrolkę EPC? Czy jazda z włączoną kontrolką EPC jest niebezpieczna? Co to jest kontrolka EPC w Volkswagenie lub Audi? Czy lampka ostrzegawcza EPC może powodować utratę mocy? Ile kosztuje naprawa kontrolki EPC? Jak naprawić lampkę EPC?

Co to jest kontrolka EPC?

Lampka ostrzegawcza EPC (Electronic Power Control) sygnalizuje problem z układem przepustnicy, w tym z korpusem przepustnicy, pedałem przyspieszenia, tempomatem lub kontrolą trakcji.

Lampka EPC często pojawia się wraz z kontrolką silnika, ABS lub ESP, w zależności od tego, gdzie występuje problem.

Układ elektronicznego sterowania zasilaniem jest monitorowany przez jednostkę sterującą silnika, jednostkę sterującą hamulców, jednostkę sterującą skrzyni biegów i jednostkę sterującą układu kierowniczego.

Kilka modeli i marek samochodów jest wyposażonych w system EPC, zwłaszcza samochody marki Volkswagen, ponieważ to one produkują ten system. Volkswagen jest właścicielem wielu marek samochodów, w związku z czym ta lampka ostrzegawcza może się również pojawić w samochodach Audi, Skoda lub Seat.

RELATED: Ile marek samochodów należy do Volkswagena?

Najczęstsze przyczyny zapalenia się kontrolki EPC

Najczęstszymi przyczynami zapalenia się kontrolki EPC w Twoim Audi lub VW są: uszkodzony korpus przepustnicy, uszkodzony czujnik ABS, pęknięty pierścień ABS lub uszkodzony przełącznik pedału hamulca.

Oto kilka problemów, które mogą spowodować zapalenie się kontrolki EPC.

 • Uszkodzenie korpusu przepustnicy
 • Uszkodzony czujnik ABS - częsty w nowszych modelach VW Passatów.
 • Uszkodzony przełącznik pedału hamulca - częsty problem w Golfie 4 i Fabii
 • Zły pierścień ABS
 • Złe okablowanie czujnika ABS
 • Uszkodzony czujnik ciśnienia hamulca (wewnątrz modułu ABS)
 • Uszkodzony czujnik silnika
 • Wewnętrzny problem z silnikiem
 • Uszkodzenie wspomagania układu kierowniczego
 • Czujnik koła kierownicy
 • Problemy z okablowaniem

ZWIĄZANE: Lampka VSC - znaczenie i przyczyny

Jak naprawić kontrolkę EPC

Najprostszym sposobem na usunięcie usterki EPC jest sprawdzenie kodów usterek w module sterowania silnikiem lub module sterowania ABS za pomocą skanera OBD2.

Zapalenie się lampki ostrzegawczej EPC oznacza, że w jednej z jednostek sterujących jest zapisany jeden lub kilka kodów usterek.

Należy przeskanować moduł sterujący silnika, moduł sterujący ABS, moduł sterujący układu kierowniczego i moduł sterujący skrzyni biegów w poszukiwaniu zapisanych kodów usterek.

Można albo zabrać samochód do mechanika, aby odczytał kody usterek, albo można to zrobić w domu za pomocą własnego skanera OBD2.

Najtańsze skanery diagnostyczne mogą odczytywać tylko jednostkę sterującą silnika. Ponieważ problem może występować w kilku jednostkach sterujących, zaleca się zaopatrzenie się w bardziej zaawansowany skaner diagnostyczny lub oddanie samochodu do warsztatu w celu odczytania kodów innych jednostek sterujących.

Jeśli lampka EPC jest wyświetlana na desce rozdzielczej, ale samochód działa bez zarzutu, można spróbować zresetować lampkę EPC za pomocą skanera OBD2 i sprawdzić, czy lampka powróci. Może to być problem tymczasowy, jeśli nie pojawi się ponownie, ale jeśli problem powróci, należy go naprawić.

Pojawienie się kontrolki oznacza, że problem występuje w chwili obecnej.

Czy jazda z zapaloną kontrolką EPC jest niebezpieczna?

Należy zawsze jak najszybciej usunąć usterkę EPC. Zapalenie się kontrolki oznacza, że w samochodzie może być kilka ograniczonych funkcji.

Ponieważ układ EPC jest zintegrowany z układem kierowniczym i hamulcowym, może on spowodować uszkodzenie silnika i być przyczyną poważnych wypadków z powodu ograniczonych funkcji hamulców lub układu kierowniczego.

Po pojawieniu się tej kontrolki na desce rozdzielczej należy jak najszybciej udać się do najbliższego warsztatu mechanicznego w celu jej sprawdzenia.

Kontrolka EPC często ogranicza moc silnika i inne funkcje samochodu, co pozwala na bezproblemową, wolną jazdę do najbliższego warsztatu.

Zazwyczaj kontrolka EPC nie powoduje uszkodzeń samochodu, jeśli jeździ się ostrożnie, ale być może problem jest poważniejszy i lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Co to jest kontrolka EPC w Volkswagenie lub Audi?

Lampka ostrzegawcza EPC w Twoim Volkswagenie lub Audi oznacza problem z układem EPC (Electric Power Control). Układ EPC steruje pracą przepustnicy, w tym korpusem przepustnicy, pedałem przyspieszenia, tempomatem lub kontrolą trakcji.

Czy lampka ostrzegawcza EPC może być przyczyną utraty mocy?

Tak, lampka ostrzegawcza EPC kontroluje układ przepustnicy i może powodować nagłą utratę mocy. Czasami po zaświeceniu się lampki nie można w ogóle włączyć silnika.

Ile kosztuje naprawa lampki EPC?

Nie ma stałej ceny za naprawę kontrolki EPC, ponieważ jej przyczyną mogą być różne czynniki. Zazwyczaj naprawa kontrolki EPC kosztuje od 100 do 400 USD, ale czasami może być droższa.

Jak naprawić lampkę EPC?

Aby naprawić kontrolkę EPC w samochodzie VW, należy odczytać kody usterek za pomocą skanera OBD2. Gdy już wiesz, co mówią kody usterek, musisz kontynuować rozwiązywanie problemów z tymi kodami. Zgadywanie problemu to tylko strata pieniędzy.

Zobacz

Jak szeroki jest przeciętny samochód? (Średnia...

Samochody poruszające się po współczesnych drogach są szersze niż kiedykolwiek wcześniej...

Kod P0405 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak...

Lampka kontrolna "Check Engine" znów zapala się na desce rozdzielczej, a Ty z frustracją...

Jak usunąć korki mrożące lub korki rdzeniowe...

O korkach przeciwzamrożeniowych i korkach rdzeniowych nie mówi się zbyt często, ale są one...