Polecamy

Kod P0405 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak naprawić)

Sposoby konserwacji stacyjki

Moto poradnik

Kolejność zapłonu w Chevy 350 - (V8 Small Block i Big Block)

Praca nad samochodem z silnikiem czterocylindrowym mogła być łatwa, ale praca z silnikiem V8 może sprawić, że bardzo szybko zaczniesz się przemęczać. Chevy 350 to zastraszający silnik typu small block, jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś przy takim silniku. Aby upewnić się, że silnik działa zgodnie z przeznaczeniem, musisz znać kolejność zapłonu silnika Chevy 350.

W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu kolejności odpalania. Omówimy również kolejność odpalania silnika Chevy small block, a także kilka innych konfiguracji.

Spis treści show Kolejność zapłonu w silniku Chevy 350 Co to jest kolejność odpalania? Kolejność odpalania w Chevy

Kolejność zapłonu w Chevy 350

Kolejność odpalania w silnikach Chevy 350 small block to 1-8-4-3-6-5-7-2. Kolejność ta wskazuje, że cylinder nr 1 odpala jako pierwszy. Po zakończeniu zapłonu pierwszego cylindra, zapłon przejmuje cylinder nr 8 i tak dalej, aż cylinder nr 2 zakończy cykl zapłonu.

Silnik typu small block jest znany jako SBC, ponieważ jest mniejszy niż warianty typu big block. Ma tylko od 262 do 400 cali sześciennych, podczas gdy duży blok ma od 348 do 582 cali sześciennych.

Jednak kolejność zapłonu w silnikach Chevy z małym i dużym blokiem pozostaje taka sama. W każdym z nich kolejność zapłonu wynosi 1-8-4-3-6-5-7-2.

Skąd więc wiadomo, gdzie znajduje się każdy z tych cylindrów? Każdy producent rozmieszcza cylindry w sposób, który łatwo określić. W modelach Chevy 350 cylindry są ponumerowane, zaczynając od przodu silnika i przesuwając się do tyłu, od strony kierowcy. Lewy przedni cylinder będzie miał numer 1. Możesz cofać się po silniku od lewej do prawej strony. Numery nieparzyste znajdują się po lewej stronie silnika, natomiast numery parzyste - po prawej.

ZWIĄZANE: Silnik z krótkim blokiem a silnik z długim blokiem (jaka jest różnica?)

Co to jest kolejność zapłonu?

Kolejność odpalania silnika to ustalona kolejność, w jakiej każdy cylinder otrzymuje iskrę z układu zapłonowego. Iskra ta jest odpowiedzialna za zapłon mieszanki powietrzno-gazowej. Aby silnik Chevy 350 działał prawidłowo, zapłon musi następować w ściśle określonym schemacie.

Biorąc pod uwagę, że 350 jest silnikiem V8, nie chcesz, aby wszystkie osiem cylindrów zapaliło się w tym samym czasie. W tym miejscu w grę wchodzi rozrząd i odpowiednia konfiguracja. Podczas gdy jeden cylinder pracuje, pozostałe pracują synchronicznie, wykonując inny suw.

Im więcej cylindrów w silniku, takim jak V8, tym bardziej skoordynowana jest kolejność zapłonu. Jest ona precyzyjnie skalibrowana, aby zapewnić płynną pracę, zminimalizować drgania i zachować równowagę silnika. Ponadto, właściwa kolejność zapłonu zapewnia maksymalną trwałość silnika.

Jeśli kolejność zapłonu jest nieprawidłowa, jazda przypomina jazdę na warkoczu. Nie może być płynna, jeśli nie jest odpowiednio wyregulowana w czasie. Może to również spowodować dożywotnie uszkodzenie silnika, zwłaszcza jeśli nie będzie się temu zapobiegać.

Nie każdy silnik V8 ma taką samą kolejność zapłonu. Każdy producent projektuje swój silnik w określonej kolejności, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, czego wymaga Twój silnik. Na szczęście jest to tylko osiem cylindrów ułożonych we wzór, dzięki czemu łatwo zapamiętać je podczas przyszłych prac.

RELATED: Ile waży silnik samochodowy? (Małe i duże silniki)

Kolejność zapłonu w silnikach Chevy

Łatwo się zorientować, jaka jest kolejność zapłonu w silnikach Chevy, ponieważ wiele z nich pozostaje niezmiennych. Wiemy już, że mały blok V8 Chevy ma kolejność zapłonu 1-8-4-3-6-5-7-2. W skład small block wchodzą modele 265, 283, 302, 327, 350 i 400.

Wiemy również, że duży blok V8 Chevy również pracuje z prędkością 1-8-4-3-6-5-7-2. Silniki te obejmują 396, 406, 427 i 454. Inna jest kolejność zapłonu w silnikach Chevy LS. Silniki LS1 do LS7 nie pracują według tej samej kolejności zapłonu, co małe i duże bloki Chevroleta. Zamiast tego, pracują w kolejności 1-8-7-2-6-5-4-3.

Jeśli nie jesteś pewien, jaka jest kolejność zapłonu w Twoim silniku Chevy, sprawdź w instrukcji serwisowej. Nie chcesz wprowadzać żadnych zmian w kolejności zapłonu, bo możesz mieć poważne problemy z wydajnością.

Zobacz

Jak szeroki jest przeciętny samochód? (Średnia...

Samochody poruszające się po współczesnych drogach są szersze niż kiedykolwiek wcześniej...

Kod P0405 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak...

Lampka kontrolna "Check Engine" znów zapala się na desce rozdzielczej, a Ty z frustracją...

Jak usunąć korki mrożące lub korki rdzeniowe...

O korkach przeciwzamrożeniowych i korkach rdzeniowych nie mówi się zbyt często, ale są one...