Polecamy

Tweetery samochodowe i głośniki tchną życie w Twoją ulubioną...

Jak usunąć korki mrożące lub korki rdzeniowe w domu

Moto poradnik

Jak usunąć korki mrożące lub korki rdzeniowe w domu

O korkach przeciwzamrożeniowych i korkach rdzeniowych nie mówi się zbyt często, ale są one bardzo ważną częścią silnika samochodowego. Świece te są w stanie wytrzymać setki tysięcy kilometrów, ale czasami mogą się zepsuć. W takim przypadku należy wiedzieć, jak w warunkach domowych wykręcić świece zamrażalnika lub korki rdzeniowe.

W zależności od stanu korków przeciwzamrożeniowych, być może uda się je wypchnąć. W przeciwnym razie może być konieczne wyłamanie ich za pomocą specjalnego narzędzia lub wykręcenie. Jeśli wszystko inne zawiedzie, można je uszczelnić jako rozwiązanie tymczasowe, ale nie jest to rozwiązanie do długotrwałego użytku.

W tym przewodniku omówimy, czym są korki zamrażalnika i pokażemy, co sprawia, że są one tak ważne. Omawiamy także przyczyny awarii korków przeciwzamrożeniowych i sposoby ich samodzielnej wymiany.

Spistreści pokaż Jak usunąć zatyczki mrożące/zatyczki rdzeniowe 1. Popchnij ją 2. Wyrwij 3. Przykręć 4. Uszczelnij Zapobieganie uszkodzeniom korków mrożących Co to są korki mrożeniowe/rdzeniowe? Dlaczego korki przeciwzamrożeniowe ulegają uszkodzeniu? Oznaki uszkodzenia korków przeciwzamrożeniowych

Jak usunąć korki mrożące/rdzeniowe

1. Popchnij je.

Za pomocą młotka i śrubokręta można wypchnąć skorodowane korki zamrażające z bloku silnika. Umieścić płaską końcówkę śrubokrętu na krawędzi korka przeciwzamrożeniowego. Delikatnie stukać w nią młotkiem, aż korek zacznie wysuwać się z otworu i wystawać.

Należy bardzo uważać, aby zatyczka nie została wepchnięta do bloku silnika, w przeciwnym razie pojawią się większe problemy. Jeśli to konieczne, uderzaj w bok korka i chwyć go szczypcami, aby go wyjąć.

2. Wyważyć

Jest to zalecana metoda, ale może być nieco kosztowna. Można użyć specjalnego narzędzia do usuwania korków, aby obejść korek i go usunąć. Jeśli wybierzesz jedno z narzędzi, które nie wymagają wiercenia otworu, będziesz musiał zapłacić więcej.

Są to jednak jedne z najskuteczniejszych narzędzi. Nie należy się spieszyć i wyjąć go delikatnie, aby nie spowodować żadnych innych uszkodzeń.

Oto jedno z narzędzi, którego możesz użyć. Upewnij się jednak, że będzie pasować do korków zamrażarki Twojego samochodu. To jest link partnerski, co oznacza, że bez żadnych kosztów dla Ciebie, możemy otrzymać niewielką prowizję za kwalifikujące się zakupy.

279 Recenzje OTC (4603) Zestaw do usuwania/instalacji korków przeciwzamrożeniowych
  • Przeznaczone do usuwania i instalowania korków przeciwmrozowych....
  • Wystarczy użyć młotka z wbijakiem i...
  • Zestaw zawiera: OTC 4603-1 Instalator...
$61.38 Zobacz ostatnią cenę

3. Wkręć śrubę

Jeśli uda się dobrze uchwycić korek przeciwzamrożeniowy, jego wyjęcie nie jest tak trudne. Aby to zrobić, należy wywiercić otwór bezpośrednio w korku. Z tego miejsca można włożyć śrubokręt do otworu i wyciągnąć korek.

Jeśli środek korka jest już zardzewiały, być może uda się wprowadzić śrubokręt do środka bez konieczności wiercenia nowego otworu. Istnieją także specjalne narzędzia, których można użyć do wykonania tego zadania, jeśli nie masz nic przeciwko wydaniu niewielkiej sumy pieniędzy.

4. Uszczelnij

Jeśli wokół korka jest minimalny otwór, być może nie trzeba go od razu usuwać. Można użyć płynnego uszczelniacza do bloków, aby tymczasowo zamknąć otwór.

Nie należy polegać na tej krótkoterminowej naprawie przez dłuższy czas, ponieważ może ona doprowadzić do dalszych uszkodzeń. Ma to na celu jedynie ułatwienie przetrwania do czasu wizyty u miejscowego mechanika w celu dokonania naprawy.

Zapobiegaj uszkodzeniom korków mrożeniowych

Najlepszym sposobem ochrony korków zamrażających jest stosowanie w układzie odpowiedniego płynu chłodzącego. Nie należy dodawać wody w ilości innej niż ta, która jest potrzebna do wymieszania z płynem. W przeciwnym razie woda może zamarznąć i spowodować odklejenie się korków.

Ponadto, jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, powinieneś zainwestować w podgrzewacz bloku silnika. Podgrzewacz ten jest podłączony do kabla 110 V, dzięki czemu silnik otrzymuje ciepło, którego potrzebuje, aby pozostać w dobrym stanie i bezproblemowo się uruchomić. Jest to spory wydatek, koszt części i robocizny wynosi średnio 100-400 USD, ale może zaoszczędzić sporo kłopotów w przyszłości.

Co to są korki mrozowe/rdzeniowe?

Świece żarowe są istotną częścią silnika samochodowego. Większość kierowców nie sprawdza stanu świec, ponieważ rzadko ulegają one uszkodzeniu. W rzeczywistości są one produkowane tak, aby służyły przez cały okres eksploatacji silnika. Jednak z czasem mogą ulec uszkodzeniu, co może doprowadzić do trwałej awarii silnika, jeśli nie zostaną szybko naprawione.

Te małe korki mają kształt cylindra i służą do wypełniania kanałów w silniku, które powstają z rdzeni piaskowych. Po wyprodukowaniu silnika dodaje się małe przepusty, które umożliwiają usunięcie odlewu. Gdy wszystko jest już powiedziane i zrobione, przejścia muszą być wypełnione, aby zabezpieczyć się przed wyciekami płynu chłodzącego. W tym celu stosuje się korki przeciwzamrożeniowe.

Dawniej do chłodzenia silnika spalinowego używano zwykłej wody. Chociaż ta metoda była dobra w usuwaniu ciepła z silnika, woda mogła łatwo zamarzać, gdy temperatura spadała. Gdy woda zamarzała w silniku, wypychały się korki chroniące blok. Obecnie w silnikach do ochrony silnika stosuje się płyn chłodzący. Płyn chłodzący nie zamarza, więc nie powinno być powodu do wypychania korków.

Dlaczego korki przeciwzamrożeniowe ulegają uszkodzeniu?

Najczęstszą przyczyną awarii korków rdzeniowych jest ich zamarzanie. Jeżeli płyn chłodzący lub woda w silniku zamarznie, korki będą się wypychać, aby chronić blok. Ponieważ woda rozszerza się podczas zamarzania, ciśnienie wewnątrz bloku powoduje jego rozszerzenie. Wysunięcie korków przeciwzamrożeniowych powoduje rozszerzenie przepustów, dzięki czemu blok nie pęka tak łatwo.

Jeśli korek przeciwzamrożeniowy ulegnie uszkodzeniu, należy go wymienić. Po wysunięciu korka z silnika następuje otwarcie układu chłodzenia. Płyn chłodzący wycieka przez ten otwór i nie spełnia swojego zadania. Czasami jednak korek nie wyskakuje do końca.

Oznaki uszkodzonych korków przeciwzamrożeniowych

Najczęstszym objawem uszkodzenia korka zamrażającego jest wyciek płynu chłodzącego z pojazdu. Jeśli korek lekko wysunął się z bloku silnika, może to powodować wyciek.

Natężenie wycieku zależy od tego, czy korek jest nadal nienaruszony, czy też całkowicie wypadł. Jeśli widać tylko kropelki płynu, prawdopodobnie szczelina jest niewielka.

Koszt wymiany korków przeciwzamrożeniowych może wynieść od 100 do 1000 USD, w zależności od typu samochodu i miejsca oddania go do serwisu. Jeśli jednak wymianę można wykonać samodzielnie, można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zobacz

Jak szeroki jest przeciętny samochód? (Średnia...

Samochody poruszające się po współczesnych drogach są szersze niż kiedykolwiek wcześniej...

Kod P0405 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak...

Lampka kontrolna "Check Engine" znów zapala się na desce rozdzielczej, a Ty z frustracją...

Ile kosztuje wymiana akumulatora samochodowego?

Wymiana akumulatora samochodowego to jedna z najbardziej podstawowych czynności wykonywanych w...