Polecamy

Odpowiednia impregnacja tapicerki

Top 10 Sedanów z średniej półki

Moto poradnik

Jak szeroki jest przeciętny samochód? (Średnia szerokość według klasy)

Samochody poruszające się po współczesnych drogach są szersze niż kiedykolwiek wcześniej. Samochody są coraz większe, ale jezdnie nie. Jak szeroki jest przeciętny samochód i czy nadal będzie rósł?

W tym artykule przyjrzymy się bliżej przeciętnej szerokości i długości samochodu. Oceniamy także kilka popularnych modeli, aby sprawdzić, jak są szerokie.

Spis treści show Jak szeroki jest przeciętny samochód? Ocena średniej szerokości samochodu w zależności od klasy 1. Sedany 2. Samochody kombi/Hatchbacki 3. SUV-y 4. Samochody sportowe 5. Ciężarówki typu pickup 6. Furgonetki Jak znaleźć szerokość samochodu 1. Dekoder VIN 2. Skontaktuj się z lokalnym dealerem 3. Zmierz samochód 4. Skorzystaj z witryny do wyceny samochodów Czy szerokość pojazdu obejmuje lusterka? Jaka jest długość przeciętnego samochodu?

Jak szeroki jest przeciętny samochód?

Przeciętna szerokość samochodu wynosi około 5,8 stopy. Szerokość pojazdu zależy jednak od typu samochodu, którym się poruszasz. Zależy ona również od tego, jakie elementy bezpieczeństwa zostały dodane i jaki poziom aerodynamiki został uwzględniony.

Chevy Spark, mierzący 5,2 stopy szerokości, jest obecnie najwęższy na drodze. Tytuł najszerszego samochodu należy do modelu Ram 3500 z tylnymi kołami bliźniaczymi. Mierzy on 8,7 stopy szerokości, nie licząc lusterek.

Ocena średniej szerokości samochodu w zależności od klasy

1. Sedany

Istnieje wiele różnych rozmiarów sedanów, od ekonomicznych po pełnowymiarowe. Większość sedanów ma czworo drzwi i przestronną przestrzeń bagażową. Samochód kompaktowy lub mniejszy sedan ma średnią szerokość około 5 stóp i 10 cali.

Średniej wielkości sedan ma około 6 stóp szerokości. Pełnowymiarowy lub duży sedan będzie miał ponad 6 stóp szerokości.

 • Chevy Spark: 5,2 stopy.
 • Honda Accord: 6 stóp.
 • Dodge Charger: 6,2 stopy.

RELATED: Różnice między samochodem ekonomicznym a kompaktowym (i który jest lepszy)?

2. Kombi

Kombi to doskonała równowaga między SUV-em a sedanem. Dzięki konstrukcji typu hatchback, przestrzeń ładunkowa jest często większa niż w przypadku sedana. Małe kombi lub hatchback mają zazwyczaj szerokość 6,1 stopy.

Szerokość dużego kombi lub hatchbacka nie zwiększa się znacząco i wynosi około 6,2 stopy. Ma on jedynie tendencję do wydłużania się.

 • Volvo V90: 6,3 stopy.
 • Audi A6 Allroad: 6,2 stopy.
 • Subaru Outback: 6,2 stopy.

3. SUV-y

Samochód sportowo-użytkowy jest wyższy i ma większy prześwit niż przeciętny samochód, ale niekoniecznie jest szerszy. Wszystko zależy od tego, jakim SUV-em jeździsz.

Kompaktowy SUV lub crossover będzie miał około 6 stóp szerokości. W przypadku średniej wielkości SUV-a można oczekiwać nieco większej szerokości, co oznacza mniej miejsca na parkingach. Pełnowymiarowy SUV będzie należał do najszerszych, zapewniając dużo miejsca dla pasażerów.

 • Toyota RAV4: 6 stóp.
 • Honda Pilot: 6,5 stopy.
 • Cadillac Escalade: 6,10 stopy.

4. Samochody sportowe

Przeciętny samochód sportowy zapewnia znacznie lepsze osiągi niż zwykły samochód. Wygląda fajnie i jest jednym z najszybszych na drodze. Istnieje również wiele rozmiarów związanych z samochodami sportowymi.

Ponieważ samochody sportowe mogą mieć dowolny rozmiar, przeciętnie mają od 5,7 do 6,5 stopy. Sportowy sedan będzie znacznie bardziej podobny do pełnowymiarowego sedana niż do samochodu kompaktowego. Supersamochody również mieszczą się w tej kategorii, ale niewiele osób zwraca uwagę na ich szerokość, ponieważ są one zazwyczaj parkowane w prywatnych garażach.

 • Chevy Corvette: 6,3 stopy.
 • Porsche 911: 6,1 stopy.
 • Dodge Charger: 6,3 stopy.
 • Lamborghini Aventador: 6,7 stopy.

5. Ciężarówki typu pickup

Samochód ciężarowy może mieć dwoje drzwi i jedną ławkę lub czworo drzwi i sześć miejsc siedzących. Istnieją również różne rozmiary skrzyni ładunkowej, które mogą mieć wpływ na szerokość pickupa.

Mniejsze ciężarówki mogą mieć szerokość tylko 6,3 stopy, podczas gdy większe mogą mieć szerokość 6,8 stopy. Jeśli ciężarówka jest wyposażona w dwa koła, będzie najszersza z całej grupy.

 • Ford Ranger: 6,5 stopy.
 • Chevy Colorado: 6,2 stopy.
 • Ram 3500 Dually: 8,7 stopy.

6. Furgony

Furgony również mogą mieć różną szerokość, w zależności od ich przeznaczenia. Jeśli jest to furgon osobowy, musi być w nim miejsce na ludzi, więc jego szerokość może wynosić około 6,7 stopy.

Furgonetka towarowa służy do przewozu towarów. Średnio, furgon towarowy może mieć 6,8 stopy.

 • Honda Odyssey: 6,5 stopy.
 • Ram ProMaster Cargo: 6,7 stopy.
 • Ford Transit 350: 6,7 stopy.

RELATED: Ile waży samochód? (Średnia waga w zależności od typu samochodu)

Jak sprawdzić szerokość samochodu

1. Dekoder VIN

Numer VIN pojazdu może wiele powiedzieć o pojeździe. Jeśli użyjesz narzędzia do dekodowania VIN, będziesz w stanie uzyskać wszystkie najważniejsze dane techniczne pojazdu.

Ogólnie rzecz biorąc, można uzyskać wymiary samochodu, w tym szerokość. Ponadto, to narzędzie dekodera zapewni transmisję, silnik, kolor, standardowe funkcje i wyposażenie bezpieczeństwa zawarte w pojeździe.

2. Skontaktuj się z lokalnym dealerem

Przed zakupem samochodu możesz zapytać sprzedawcę o jego szerokość. Jest to parametr, który należy rozważyć, jeśli spędzasz dużo czasu w garażach. Dealer może dostarczyć Ci arkusz specyfikacji, w którym podane są wszystkie wymiary.

Nawet jeśli masz samochód, na temat którego potrzebujesz informacji, lokalny dealer powinien być w stanie Ci pomóc. Nawet po kilku latach nie jest trudno wyciągnąć z niego kartę informacyjną nowego samochodu.

3. Zmierz samochód

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz ręcznie zmierzyć samochód. Ten krok zajmuje trochę czasu i zależy od tego, czy wykonasz pomiary prawidłowo.

Z taśmą mierniczą należy zacząć od drzwi po stronie kierowcy. Z pomocą znajomego możesz przeciągnąć taśmę mierniczą pod pojazdem na drugą stronę. Ustaw taśmę mierniczą po stronie pasażera, aby sprawdzić, jak szeroki jest pojazd.

Nie zapomnij, że szerokość lusterek jest wliczana do tego pomiaru. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak daleko sięgają lusterka, zwłaszcza jeśli musisz parkować w ciasnych miejscach.

4. Skorzystaj z witryny do wyceny samochodów

Dzięki stronie internetowej poświęconej wycenie samochodu możesz zebrać wszystkie najważniejsze informacje o swoim pojeździe. Nie służą one tylko do ustalenia, ile wart jest Twój samochód na podstawie jego cech, przebiegu i wieku.

Jeśli możesz podać swój numer VIN, uzyskasz dokładniejsze informacje. Powinieneś jednak być w stanie po prostu wpisać rok, markę i model, aby uzyskać ogólne pojęcie o wymiarach.

Czy szerokość pojazdu uwzględnia lusterka?

Typowy pomiar samochodu nie uwzględnia wielkości lusterek. Dokonując pomiaru pojazdu, nie należy uwzględniać szerokości lusterek. Zamiast tego należy zmierzyć najszerszy punkt pojazdu, poza lusterkami.

Niektórzy producenci samochodów podają oba pomiary. Można uzyskać szerokość bez lusterek, a także wymiary obejmujące lusterka po ich rozłożeniu. Dzięki tym informacjom można określić, jak dobrze pojazd będzie pasował do garażu publicznego lub prywatnego.

Jak długi jest przeciętny samochód?

Przeciętna długość samochodu wynosi około 14,7 stopy. To tyle samo, ile ma Nissan Versa. Ponieważ pojazd wymaga więcej miejsca dla pasażerów lub ładunku, długość proporcjonalnie rośnie. Można jednak znaleźć modele, które są zarówno krótsze, jak i dłuższe od tej średniej.

Również w tym przypadku najkrótszym samochodem jest Chevy Spark, który ma niecałe 12 stóp długości. Najdłuższym pojazdem na drogach jest Ford Super Duty, który w zależności od wybranej konfiguracji może mieć ponad 22 stopy długości.

Zobacz

Kod P0405 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak...

Lampka kontrolna "Check Engine" znów zapala się na desce rozdzielczej, a Ty z frustracją...

Jak usunąć korki mrożące lub korki rdzeniowe...

O korkach przeciwzamrożeniowych i korkach rdzeniowych nie mówi się zbyt często, ale są one...

Ile kosztuje wymiana akumulatora samochodowego?

Wymiana akumulatora samochodowego to jedna z najbardziej podstawowych czynności wykonywanych w...