Polecamy

Jak prać tapicerkę z materiału?

Przewodnik zakupu ubezpieczenia samochodowego

Moto poradnik

Koszt usuwania i naprawy wgnieceń w samochodzie

Niezależnie od tego, czy wgniecenie zostało spowodowane gradem, czy uderzeniem, należy je natychmiast usunąć, zanim dojdzie do dalszych uszkodzeń. Mimo to wiele osób boi się poznać koszty usunięcia i naprawy wgniecenia samochodu, obawiając się, że rozbijemy bank.

Za usunięcie małego wgniecenia można zapłacić od 50 do 95 dolarów. Im większe jest wgniecenie i im więcej pracy trzeba wykonać, tym cena będzie wyższa. W poważnych przypadkach można wydać od 300 do 1500 USD lub więcej. Na wysokość kosztów naprawy wpływa jednak kilka czynników.

W tym przewodniku oceniamy przyczyny wahań kosztów. Analizujemy również kilka domowych sposobów usuwania wgnieceń, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze.

Spis treści show Czynniki wpływające na koszt usunięcia i naprawy wgniecenia samochodu 1. Wielkość wgniecenia 2. Liczba wgnieceń 3. Metoda naprawy 3. Umiejscowienie wgniecenia 4. Typ samochodu 5. Typ zakładu naprawczego Średni koszt naprawy wgniecenia samochodu 1. Drobne wgniecenia 2. Umiarkowane wgniecenia 3. Poważne wgniecenia Metody naprawy wgnieceń w samochodzie w warunkach domowych 1. Wgłębnik 2. Wrząca woda 3. Suchy lód 4. Sprężone powietrze/suszarka do włosów

Czynniki wpływające na koszt usunięcia i naprawy wgniecenia samochodu

1. Wielkość wgniecenia

Im większe wgniecenie, tym więcej będzie kosztować jego naprawa. Głównym powodem jest sposób, w jaki należy je naprawić.

Średnio za mniejsze wgniecenie trzeba zapłacić od 50 do 95 dolarów. Koszty znacznie wzrastają, jeśli wgniecenie jest większe i wymaga bardziej kompleksowej naprawy.

2. Liczba wgnieceń

Wydaje się to oczywistym czynnikiem, ale wiele osób nie bierze pod uwagę wpływu, jaki ma on na cenę. Jeśli masz jedno wgniecenie, które trzeba naprawić, możesz wydać mniej niż 100 USD, jeśli jest ono niewielkie.

Jednak w przypadku więcej niż jednego wgniecenia cena odpowiednio wzrasta. Dlatego właśnie naprawa uszkodzeń spowodowanych gradem może być tak kosztowna.

3. Metoda naprawy

Jeśli masz małe wgniecenie, warsztat może zastosować metodę Paintless Dent Repair (PDR). Ta tania metoda nie wymaga piaskowania karoserii, ponownego lakierowania ani suszenia, dzięki czemu jest tania i szybka. Zamiast tego karoseria jest przywracana do pierwotnego piękna.

Jeśli wgniecenie jest zbyt duże, PDR nie wchodzi w grę. W takim przypadku konieczne jest przeszlifowanie, polakierowanie i osuszenie miejsca wgniecenia, dlatego potrzebny jest wykwalifikowany technik. Jeśli wgniecenia są duże, można wydać 2000 USD. W niektórych przypadkach najlepiej jest wymienić cały panel. W wielu samochodach można nawet kupić nowy zderzak, nie wydając na to więcej niż 500-750 dolarów.

RELATED: Ile kosztuje pomalowanie samochodu?

3. Lokalizacja wgniecenia

Jeśli wgniecenie znajduje się na linii nadwozia, jego naprawa będzie o wiele bardziej skomplikowana. Idealnie byłoby, gdyby wgniecenie znajdowało się na płaskiej powierzchni, co jest znacznie łatwiejsze do naprawienia.

Ponadto, jeśli uszkodzenie jest zbyt duże, może nie dać się naprawić. W niektórych miejscach najlepiej jest całkowicie wymienić daną część, aby wyglądała jak najlepiej.

4. Typ samochodu

Nawet w przypadku najmniejszego wgniecenia naprawa niektórych samochodów może być dość kosztowna. Na początek może się okazać, że potrzebny jest specjalny rodzaj lakieru, co powoduje znaczny wzrost ceny.

Dodatkowo, cena może wzrosnąć również z powodu konstrukcji samochodu. Jeśli jest on wykonany ze stali lub aluminium, możesz liczyć się z wyższymi kosztami.

5. Rodzaj zakładu naprawczego

Można łatwo zaoszczędzić trochę pieniędzy na naprawie wgniecenia, odwiedzając mniejszy, mniej znany warsztat blacharski. Technicy tacy mogą nie mieć zbyt dużego doświadczenia, więc płacisz za to, za co płacisz.

Często jednak lepiej jest wybrać renomowany warsztat, zwłaszcza jeśli chcesz uniknąć nadmiernego lakierowania, niedopasowania kolorów, obwisłego lakieru i innych niedoskonałości. Jeśli jednak jeździsz starszym samochodem, w którym występują inne problemy z karoserią, może mieć sens skorzystanie z tańszej opcji, tylko po to, aby wada wyglądała lepiej.

Średni koszt naprawy wgniecenia samochodu

1. Niewielkie wgniecenia

Jeśli na samochodzie jest wgniecenie wielkości ćwierćdolarówki lub mniejsze, wydasz najmniej pieniędzy. Takie wgniecenie mogło powstać w wyniku uderzenia gradu lub innego uderzenia, ale nie powinno wymagać dużego nakładu pracy.

Większość mechaników może naprawić mniejsze wgniecenie za pomocą PDR, o ile dysponuje odpowiednim sprzętem. W większości warsztatów blacharskich naprawa tego wgniecenia będzie kosztować od 50 do 95 USD.

2. Umiarkowane wgniecenia

Umiarkowane wgniecenie ma wielkość od ½ cala do 2 cali. Może być spowodowane przez grad podczas silniejszej burzy. Powodują je także piłeczki golfowe i inne przedmioty.

Niestety, wielu z nich nie da się naprawić za pomocą PDR. W takim przypadku należy liczyć się z wydatkiem od 500 do 2000 dolarów za każde wgniecenie, w zależności od lokalizacji i rodzaju wymaganego lakieru.

3. Poważne wgniecenia

Jeśli w pojazd uderzył duży przedmiot, może to oznaczać konieczność dokonania kosztownej naprawy. Piłki do baseballu i wózki na zakupy mogą pozostawić głębokie wgniecenia, których usunięcie wymaga dużego nakładu pracy ręcznej.

W zależności od części, która uległa wgnieceniu, najlepszym rozwiązaniem może być jej wymiana. Na przykład, zamiast próbować naprawiać wiele zderzaków, lepiej będzie wymienić je na nowe. Z drugiej strony naprawa wgniecenia w linii nadwozia może kosztować kilka tysięcy dolarów.

Metody naprawy wgnieceń w samochodzie w warunkach domowych

1. Wgłębnik

Jeśli masz do czynienia tylko z małym wgnieceniem, być może uda Ci się je usunąć w domu za pomocą specjalnego szczypca. Nie używaj go w toalecie, ale kup taki, który został zaprojektowany specjalnie do tego zadania. Można nim usunąć wgniecenia w niemal każdym miejscu samochodu.

Aby użyć glebogryzarki, nalej trochę wody na uszkodzony obszar i na powierzchnię glebogryzarki. Delikatnie popychaj i ciągnij tłok, aż do usunięcia wgniecenia. Jeśli prace zostaną wykonane prawidłowo, karoseria samochodu powinna wyglądać jak nowa, bez powodowania dalszych uszkodzeń.

2. Gotowanie wody

W przypadku tej metody nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia. Możesz zagotować trochę wody w czajniczku lub czajniku elektrycznym, aby usunąć małe wgniecenia w karoserii samochodu. Upewnij się tylko, że jesteś bezpieczny, bo możesz się poparzyć.

Ostrożnie wylej trochę wrzącej wody na wgniecioną powierzchnię. Zanim powierzchnia zdąży ostygnąć, trzeba ją oderwać z drugiej strony. Zadanie to może być trudne, jeśli nie ma łatwego dostępu do drugiej strony. Jednak w przypadku niezbyt dużych wgnieceń prawie zawsze się udaje.

3. Suchy lód

Wgniecenie można także usunąć za pomocą suchego lodu. Suchy lód może pomóc karoserii skurczyć się z powrotem na miejsce. Należy jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, aby suchy lód nie dostał się na odsłoniętą skórę, gdyż może to spowodować poważne obrażenia.

Suchy lód należy przyłożyć do wgniecenia. Być może trzeba będzie go lekko pocierać, aż wgniecenie zacznie wracać do pierwotnego kształtu.

4. Sprężone powietrze/suszarka do włosów

Jeśli masz problemy z innymi metodami, możesz spróbować metody z użyciem sprężonego powietrza i suszarki do włosów. Włącz suszarkę do włosów na najbardziej gorące ustawienie. Podgrzej wgniecenie, aby stało się bardziej plastyczne.

Gdy powierzchnia będzie gorąca, ulegnie rozszerzeniu. Teraz możesz spryskać wgniecenie sprężonym powietrzem z pojemnika. Zimne powietrze wydobywające się z puszki spowoduje skurczenie się powierzchni, dzięki czemu wgniecenie będzie mogło zostać cofnięte. Uważaj, aby nie spalić lakieru.

Jeśli jest to większe wgniecenie, należy skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Zobacz

Jak szeroki jest przeciętny samochód? (Średnia...

Samochody poruszające się po współczesnych drogach są szersze niż kiedykolwiek wcześniej...

Kod P0405 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak...

Lampka kontrolna "Check Engine" znów zapala się na desce rozdzielczej, a Ty z frustracją...

Jak usunąć korki mrożące lub korki rdzeniowe...

O korkach przeciwzamrożeniowych i korkach rdzeniowych nie mówi się zbyt często, ale są one...