Polecamy

Nissan Leaf - europejski kuzyn Reva

Kod P0405 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak naprawić)

Moto poradnik

Ile kosztuje wymiana akumulatora samochodowego?

Wymiana akumulatora samochodowego to jedna z najbardziej podstawowych czynności wykonywanych w pojeździe. Akumulator samochodowy nie jest stworzony po to, by działać wiecznie, więc prawdopodobnie nadejdzie czas, kiedy trzeba będzie go wymienić. Ile kosztuje wymiana akumulatora samochodowego i czy trzeba przewidzieć ten wydatek w budżecie?

Średni koszt wymiany akumulatora samochodowego wynosi od 50 do 250 dolarów. Na to, ile zapłacimy, ma wpływ kilka kryteriów, takich jak typ samochodu, którym jeździmy, miejsce wymiany akumulatora i możliwość samodzielnego wykonania wymiany.

W tym poradniku sprawdzamy, skąd bierze się największa część kosztów. Oceniamy również, w jaki sposób można samodzielnie wymienić akumulator, aby uniknąć kosztów robocizny.

Spis treści show Czynniki wpływające na koszt wymiany akumulatora samochodowego 1. Typ pojazdu 2. Majsterkowicze a profesjonaliści 3. Lokalizacja warsztatu Kiedy należy wymienić akumulator samochodowy? Jak wymienić akumulator samochodowy 1. Zaparkuj pojazd 2. Odłącz akumulator 3. Wyjmij akumulator 4. Zainstaluj nowy akumulator 5. Pozbycie się starego akumulatora

Czynniki wpływające na koszt wymiany akumulatora samochodowego

1. Typ pojazdu

Typ pojazdu ma wpływ na rozmiar potrzebnego akumulatora. Akumulatory samochodowe nie są uniwersalne. Trzeba się upewnić, że kupuje się typ odpowiadający napięciu wymaganemu przez pojazd i taki, który mieści się w przewidzianym do tego celu pojemniku.

Akumulator kompaktowy będzie kosztował znacznie mniej niż wytrzymały akumulator do ciężarówki. Na przykład, za akumulator do samochodu ciężarowego Ford serii F możesz wydać od 80 do 130 USD. Dla porównania, koszt akumulatora do Nissana Altimy może wynieść tylko 50-80 USD.

RELATED: 5 najlepszych akumulatorów samochodowych

2. Zrób to sam a profesjonalista

Podobnie jak w przypadku każdej naprawy lub konserwacji samochodu, wydasz znacznie mniej, jeśli będziesz w stanie wykonać tę pracę samodzielnie. Na szczęście wymiana akumulatora samochodowego nie jest trudna. Potrzebne są tylko podstawowe narzędzia, a wymianę można przeprowadzić na własnym podjeździe.

Jeśli jednak zdecydujesz się na wizytę w profesjonalnym warsztacie, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał zapłacić za usługę. Ogólnie rzecz biorąc, robocizna może kosztować od 25 do 75 dolarów, w zależności od rodzaju pojazdu, którym się poruszasz i miejsca, do którego się udajesz.

3. Lokalizacja warsztatu

Jeśli potrzebujesz kogoś innego do zainstalowania akumulatora, masz kilka opcji, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Wiele sklepów z częściami samochodowymi założy akumulator za darmo, jeśli kupisz go u nich. Chociaż możesz wydać nieco więcej na akumulator, jest to świetne rozwiązanie, jeśli nie chcesz płacić za usługi warsztatu.

Jeśli zdecydujesz się na wizytę w warsztacie samochodowym, zazwyczaj wydasz mniej, niż w niezależnym, osiedlowym sklepie. Na szczęście ta czynność nie wymaga dużej wiedzy specjalistycznej, więc nie ma powodu, aby płacić wysoką cenę za robociznę.

RELATED: Stawki za godzinę pracy mechanika - rynek amerykański

Kiedy należy wymienić akumulator samochodowy?

Wymiana akumulatora samochodowego jest konieczna, gdy nie udaje się go naładować i uruchomić pojazdu. Gdy akumulator już padnie, często nie można zrobić nic innego, jak tylko go wymienić. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy akumulator nie jest martwy, ale korozja uniemożliwia jego działanie. Z tego powodu przed wymianą najlepiej jest oczyścić zaciski.

Ponadto, jeśli wygląda na to, że akumulator jest niesprawny, można zlecić jego sprawdzenie. Jeśli samochód coraz trudniej uruchomić lub urządzenia elektroniczne stają się niewyraźne, można wymienić akumulator przed jego śmiercią. Akumulator samochodowy należy sprawdzać często, zwłaszcza przed nadejściem chłodniejszych dni.

Podczas wielu wizyt serwisowych u dealerów sprawdzany jest także akumulator samochodowy. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to samemu, możesz pojechać do lokalnego sklepu z częściami samochodowymi, aby bezpłatnie sprawdzić stan akumulatora.

RELATED: Jak sprawdzić stan akumulatora samochodowego w domu (8 kroków)

Jak wymienić akumulator samochodowy

1. Zaparkuj samochód

Przed wyjęciem akumulatora najlepiej jest zaparkować samochód na płaskiej powierzchni. Można także umieścić kliny pod koła lub drewniany klocek za każdą oponą.

Włącz hamulec bezpieczeństwa. Otwórz maskę samochodu, aby znaleźć akumulator. Jeśli potrzebujesz pomocy w jego odnalezieniu, możesz zajrzeć do instrukcji obsługi.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem tej czynności przygotować kod radiowy, ponieważ może być potrzebny do wprowadzenia go podczas wymiany akumulatora.

2. Odłączanie akumulatora

Przed odłączeniem akumulatora należy odczekać, aż silnik ostygnie. Należy również założyć rękawiczki, aby chronić skórę przed kwasem z akumulatora. Wymianę akumulatora należy zawsze rozpocząć od zacisku ujemnego. Może on mieć znak minus na pokrywie lub być czarny.

Za pomocą klucza nasadowego należy poluzować nakrętkę i zdjąć zacisk z akumulatora. To samo należy zrobić z dodatnim złączem akumulatora. Jest ono czerwone lub oznaczone znakiem dodatnim.

RELATED: Jak odłączyć akumulator samochodowy (7 prostych kroków)

3. Wyjmij akumulator

Akumulator może być przytrzymywany w miejscu przez zacisk. Do zdjęcia zacisku może być potrzebne przedłużenie gniazda. W niektórych przypadkach może być nawet kilka zacisków. Trzymaj te zaciski pod ręką, ponieważ będą one potrzebne do ponownego zamontowania akumulatora.

Akumulator może być ciężki, zwłaszcza jeśli jest to większy pojazd. Należy spróbować wyjąć akumulator bez szarpania nim. Ręce muszą pozostać stabilne. Niektóre akumulatory mają przymocowany uchwyt ułatwiający wyjęcie ich z komory.

W przypadku trudności z wyjęciem akumulatora należy użyć uchwytu do akumulatorów. Nigdy nie należy używać narzędzi do wyjmowania baterii z kabla. Nie należy również dotykać metalem obu złączy akumulatora.

Przed zainstalowaniem nowego akumulatora należy oczyścić jego zaciski. Do usunięcia korozji z zacisków można użyć szczotki drucianej, sody oczyszczonej i wody. Przed przystąpieniem do dalszych czynności należy upewnić się, że wszystko jest całkowicie suche.

4. Montaż nowego akumulatora

Nowy akumulator należy mieć w ręku przed wyjęciem starego. Nowy akumulator można przygotować, nakładając żel antykorozyjny na każdy z biegunów. Można go również użyć na końcach złączy w samochodzie.

Włóż nowy akumulator do komory. Jeśli był on mocowany za pomocą zacisku, należy go ponownie zamocować.

Upewnij się, że dodatnia i ujemna końcówka akumulatora są sparowane we właściwym miejscu. Ponownie zamontować klemy, poruszając się w kierunku przeciwnym do tego, w którym były rozłączone.

Jako pierwszy zostanie podłączony przewód dodatni. Należy upewnić się, że przewód dodatni jest dobrze przymocowany do bieguna akumulatora. Używając klucza płaskiego, dokręcić go do zacisku.

W ten sam sposób postępować z zaciskiem ujemnym. Po podłączeniu obu stron należy poruszyć akumulatorem, aby upewnić się, że jest stabilnie zamocowany. Jeśli akumulator może się przesuwać, być może trzeba będzie wyregulować kable lub zacisk.

Jeśli akumulator był czymś przykryty, należy go ponownie zamontować. Zamknąć maskę silnika i spróbować uruchomić samochód. Jeśli wszystko działa normalnie, nie trzeba nic więcej robić. Jeśli samochód nie uruchamia się lub uruchamia się na chwilę, a potem znowu gaśnie, oznacza to, że coś jest nie tak i trzeba się temu przyjrzeć.

5. Utylizacja starego akumulatora

Nie wolno wyrzucać starego akumulatora do kosza. Zawiera ona materiały niebezpieczne, które należy odpowiednio zutylizować.

Po zakończeniu eksploatacji starego akumulatora należy oddać go do sklepu z częściami samochodowymi. Można go również oddać do lokalnego centrum recyklingu. Wystarczy sprawdzić lokalne przepisy, aby dowiedzieć się, gdzie w pobliżu znajdują się odpowiednie punkty zbiórki.

Zobacz

Jak szeroki jest przeciętny samochód? (Średnia...

Samochody poruszające się po współczesnych drogach są szersze niż kiedykolwiek wcześniej...

Kod P0405 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak...

Lampka kontrolna "Check Engine" znów zapala się na desce rozdzielczej, a Ty z frustracją...

Jak usunąć korki mrożące lub korki rdzeniowe...

O korkach przeciwzamrożeniowych i korkach rdzeniowych nie mówi się zbyt często, ale są one...